مسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را بر عهده بگیرید

0
58

مسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را بر عهده بگیرید (اصل اول موفقیت)

یکی از چالش برانگیزترین اصول موفقیت برای بسیاری از افراد که آن را قبول کنند این است: مسئولیت‌ زندگی خود را ۱۰۰% بر عهده بگیرید. به همین خاطر با بررسی باورهای محدودکننده و احساسات منفی که ممکن است به سراغ‌تان بیاید شروع می‌کنیم.

آیا تا بحال گفته‌اید که من برای این موضوع در زندگی خود مسئول نیستم؟ این موضوع می‌تواند وضعیت ازدواج‌تان، عملکرد بچه‌های شما در مدرسه ابتدایی، موفقیت یا شکست‌تان در کار، رفتار دوستان خود، سلامت، اقتصاد، فضای سیاسی در کشور، عملکرد تیم محبوب شما، تغییر اکولوژیک یا وضعیت شهری که در آن هستید باشد.

در مورد بعضی از این موارد بسیار طبیعی است که ارتباط شما با این موضوعات مشخص شود. اما در مورد بقیه این کار کمی سخت‌تر است. اگر هدف‌تان ایجاد باورهای تقویت‌کننده در زندگی می‌باشد باور من مسئول هستم همیشه باور قوی‌تری است.

معمولاً اولین حسی که سراغ انسان‌ها می‌آید عصبانیت است. آدم‌ها چیزهایی مانند این می‌گویند که من کاری نکرده‌ام که همسرم به من دروغ بگوید، من در مورد بیماری‌ام مسئول نیستم، نمی‌توانم مسئول رفتار کودکانم باشم، تقصیر من نیست که کار شکست خورده است.

مسئولیت 100% زندگی خود را بر عهده بگیرید (اصل اول موفقیت)
مسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را بر عهده بگیرید
(اصل اول موفقیت)

برای این‌که مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید دو مانع می‌تواند وجود داشته باشد:

 ۱- این فکر که پذیرفتن ۱۰۰% مسئولیت کمی ترسناک، طاقت فرسا یا کمی خسته‌کننده است.

۲- شما از مفهوم مسئولیت پذیری ترس ندارید اما اتفاقی یا یک سری اتفاقات ویژه ایجاد شده است که بدلیل آنها نمی‌خواهید مسئولیت پذیری داشته باشید.

ما ابتدا بر مفهوم مسئولیت‌پذیری کار می‌کنیم و سپس بر روی این‌که چگونه اتفاقاتی که در سرراه شما قرار می‌گیرد را پشت سر بگذارید صحبت خواهیم کرد.

اگر هیجان شدیدی در هنگام فکر کردن به این ایده که ۱۰۰% مسئولیت زندگی خود را در دست بگیرید به شما وارد شد با استفاده از تکنیک تپینگ ساده سعی کنید شدت آن را به ۵ یا کمتر برسانید. سپس می‌توانید ایده‌های مطرح شده را با فشار کمتر مورد توجه قرار دهید.

(نکته: اگر شما در زندگی خود حادثه‌ای ناگوار مشخصاً بسیار دردناک مثلاً تصادفی شدید، بیماری شدید، یا اتفاقات خشونت بار را تجربه کرده‌اید و در مورد ایده مسئولیت پذیری زندگی خود واکنش عصبانیت بسیار قوی دارید، ممکن است نیاز داشته باشید که از فردی خبره در تکنیک تپینگ کمک بگیرید تا شدت واکنش‌تان را به آن اتفاق کاهش دهد. پس از این‌که شدت آن حس کم شد پذیرفتن ۱۰۰ % مسئولیت بسیار ساده‎تر خواهد بود.).

سه روش متفاوت برای انجام این اصل قدرتمند را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 ۱- مسئولیت پذیری صرفاً برای یادگیری

۲- مسئولیت‌پذیری با دید خوش‌بینی برای قوی‌تر کردن خویش

۳- مسئولیت‌پذیری برای پاسخ خویش

 

برگرفته از کتاب ” موفقیت و آرامش در دستان شما” اثر جک کنفیلد 

ترجمه ساسان جعفرنیا

مطالب مرتبط:

گذشته را کامل کنید تا آینده را در آغوش بگیرید- اصل بیست و نهم موفقیت

 

لینک سفارش خرید کتاب موفقیت و آرامش در دستان شما اثر جک کنفیلد و پاملا برونر (به صورت پی دی اف)

افزودن دیدگاه